رفتن به نوشته‌ها

استفاده ازگیت‌هاب در اندروید استودیو

برای استفاده از گیت‌هاب در محیط اندروید استودیو ابتدا لازم است که در گیت‌هاب ثبت نام کنید.سپس به این آدرس بروید و پس از انتخاب سیستم عامل مورد نظر گیت را دانلود و نصب کنید.
گیت در ویندوز به طور پیش‌فرض در آدرس c/Program\ Files\ \(x86\)/Git قرار دارد.گیت به شما امکانpush،pull و چندین امکان دیگر را می‌دهد.
در مرحله بعد اندروید استودیو را باز کنید و پروژه جدیدی ایجاد کنید،وارد قسمت ۤfile/setting/version control/git شوید و تغییرات زیر را اعمال کنید.

git1

حالا وارد قسمت github شوید و در این قسمت آدرس سایت گیت‌هاب و username،password مربوط به اکانت گیت‌هابی که قبلا ایجاد کردید را وارد کنید.

git2

حالا قصد داریم که کدهای این پروژه را روی گیت‌هاب قرار دهیم برای این کار در قسمت نوار بالا روی VCS کلیک کنید و مطابق شکل زیر گزینه share project onGithub را انتخاب کنید.

git3

سپس نام repository و یک توضیح برای پروژه انتخاب و share کنید.

git4

صفحه‌ای باز میشود که شامل همه‌ چیزهایی هست که قرار هست در گیت‌هاب قرار بگیرد و بعد از مشاهده و تایید فایل‌ها پروژه با موفقیت روی گیت‌هاب قرار می‌گیرد.

git5
با مراجعه به گیت‌هاب می‌توانیم آنجا کدهای پروژه را مشاهده کنیم.

حالا اگر بخواهیم در پروژه تغییراتی ایجاد کنیم که تغییرات در گیت‌هاب هم اعمال شود چه باید کرد؟

در پروژه یک کلاس جدید ایجاد کنید،یک پیام هشداری نمایش داده می‌شود که از شما می‌پرسد آیا می خواهید این فایل هم به گیت اضافه شود؟

git6

در صورتی که بخواهید پروژه به گیت اضافه نشود باید no را انتخاب کنید.در این صورت فایل قرمز نمایش داده می‌شود و اگر گزینه بله را انتخاب کنید فایل به رنگ سبز در می‌آید،برای اعمال تغییرات باید از کلید( ctrl+k (commit changes استفاده کنید.در صفحه پاپ آپی که باز می‌شود در قسمت commit message پیام مورد نظر شامل تغییرات اعمال شده را می‌نویسیم.توجه داشته باشید سه گزینه commit،commit and push،create patch وجود دارد.
اگر گزینه commit را انتخاب کنیم تغییرات به صورت لوکال اعمال می‌شود و روی گیت ‌هاب قرار نمی‌گیرد.در صورتی که بخواهیم تغییرات در گیت‌ هم اعمال شود نهایتا باید گزینه commit and push را انتخاب کنیم.

git07

بعد از انتخاب commit and push ،هشدار بالا نمایش داده میشود.در اینجا گزینه commit را انتخاب نمایید.
git8
سپس با انتخاب push تغییرات در گیت اعمال می‌شوند.

حالا در صورتی که بخواهید از پروژه های موجود در گیت هاب استفاده کنید باید آدرس لینک پروژه که در گیت‌هاب هست را مانند تصویر زیر وارد کنید و clone کنید.

git9
git10

در صورتی که پروژه توسط برنامه نویسان دیگر تغییراتی در آن ایجاد شود شما در قسمت VCSبا انتخاب گزینه update project تغییرات اعمال شده در پروژه را روی اندروید استودیو مشاهده می‌کنید.

منتشر شده در آموزشیدیجیتال مارکتینگ

نظر

  1. فلاح فلاح

    این طور که شما میگید پروژه روی سایت برای عموم قرار میگیره
    چطور میشه مدیریت کرد

    • مهرناز بهرام زاده مهرناز بهرام زاده

      اگر قصد دارید پروژه شما کاملا خصوصی در گیت هاب قرار داشته باشه، گیت هاب برای ایجاد پروژه خصوصی هزینه دریافت میکند. گیت‌لب(gitlab)را برای انجام پروژه های خصوصی بهتون معرفی میکنم که رایگان هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *